• Biuletyn Informacji Publicznej
  • tel./fax. 77 437 62 07

Rok szkolny 2023/2024

Działania zorganizowane przez Wolontariat "Klub Ośmiu" działający w naszej szkole oraz Panią Pedagog Dorotę Partyczną w roku szkolnym 2023/2024

Bezpieczna droga do szkoły 2023

Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”
W naszej szkole jak co roku zostały zorganizowane takie zajęcia przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Partyczną dla klasy Ia i Ib SP. Zajęcia przeprowadziła pani Monika Łyko z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, która omówiła mówiła podstawowe reguły poruszania się po drodze.

➡️Przypomniała dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię oraz właściwego zachowania się podczas jazdy samochodem.

➡️Ponadto uświadomiła najmłodszym z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły.

➡️Bardzo ważnym elementem pogadani było uświadomienie dzieciom jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy też odzieży.

Nasi uczniowie mogli również poćwiczyć znajomość znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej w przywiezionym miasteczku drogowym, poznać maskotkę policyjną o imieniu Prudek oraz wsiąść do radiowozu.
Poza zdobytą wiedzą nasi uczniowie świetnie się bawili co można zobaczyć na zdjęciach poniżej

Tydzień zdrowia psychicznego

W październiku w naszej szkole został zorganizowany TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO, którego koordynatorem był pedagog szkolny wraz z wolontariatem „ Klub Ośmiu”

Podczas tego tygodnia w klasach odbyły się zajęcia nt. profilaktyki zdrowia psychicznego z wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym oraz psychologiem szkolnym. Uczniowie dowiedzieli się co to jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać, zdobyli wiedzę dot. czynników ryzyka oraz czynników chroniących zdrowie psychiczne, mieli możliwość przeanalizowania swojego codziennego funkcjonowania, biorąc pod uwagę dbałość o własne zdrowie psychiczne.

Wolontariuszki ze szkolnego „Klubu Ośmiu” zrobiły tablicę, która została umieszczona na szkolnym korytarzu ze wskazówkami jak dbać o nasze zdrowie psychiczne oraz z informacjami o instytucjach, które wspierają rodziny.

15 października na całym świecie obchodzony jest również Światowy Dzień Owoców i Warzyw, który w naszej szkole realizowany był w ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w klasach 1 a i 1 b. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby zwrócić uwagę uczniom na rolę warzyw i owoców w diecie.

Spotkanie dla klas siódmych na temat Odpowiedzialności karnej

Dnia 13.10.2023r odbyło się spotkanie dla klas VII a i VII b nt. „Odpowiedzialności karnej”

Uczniowie dowiedzieli się, czym jest demoralizacja i jakie zachowania możemy do niej zaliczyć. Pani Policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak nadzór kuratora bądź skierowanie sprawy do sądu rodzinnego. Szczególną uwagę zwróciła na odpowiedzialność prawną nieletnich, agresje i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz na zasady obowiązujące w szkole i poza nią. Poruszyła także temat bezpodstawnych oraz fałszywych oskarżeń wobec innych osób i konsekwencji z nimi związanych.

Pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej za co bardzo dziękujemy Pani Monice Łyko – policjantce z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Szkoła pamięta 2023

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta 2023". Jest to przedsięwzięcie pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Odbywa się w okresie, w którym wspomina się zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W ramach projektu #Szkołapamięta2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach poświęconych tej tematyce, klasa VIIb wykonała prezentacje multimedialne, uczniowie klasy VIb wykonali plakaty zaś uczniowie klas II naszej szkoły narysowały piękne portrety świętych. Uczniowie klasy VIIa odwiedzili pobliski cmentarz- porządkowali zaniedbane groby, zapalili znicze oraz oddali hołd zmarłym.

Dzięki akcji „Szkoła pamięta” dzieci i młodzież uczy się nie tylko szacunku do polskiej tradycji, ale również pielęgnują w sobie miłość do ojczyzny i pamięć historyczną.

Porządki na cmentarzu

Jak co roku wolontariuszki ze szkolnego wolontariatu „ Klub Ośmiu” udały się przed Świętem Zmarłych na cmentarz by tam w godzinach popołudniowych wspomóc prace na cmentarzu i zadbać o opuszczone groby.

Grabiły i zbierały liście, zamiatały ścieżki, paliły znicze i porządkowały zaniedbane, stare groby.

Dziewczynki zaangażowały się w porządkowanie miejscowego cmentarza, dbając w ten sposób o tradycję i pamięć o zmarłych. Akcja sprzątania grobów jest okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli, ale także okazją do zadumy nad własnym życiem.

Dziękuję serdecznie wolontariuszkom za poświęcony czas i za zaangażowanie- opiekun wolontariatu Dorota Partyczna.

Zbiórka na rzecz Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Ozimku

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" pragnie podziękować wszystkim osobom, które wspomogły zbiórkę na rzecz Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Ozimku

PODSUMOWANIE „TYGODNIA TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI” W NASZEJ SZKOLE - klasy I-III

Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w różnych działaniach.

Głównym celem tych działań było uzmysłowienie uczniom, że wzajemna życzliwość i tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich.

W ramach tego tygodnia wolontariusze z „Klubu Ośmiu” zrobili gazetkę informacyjną a także przeprowadzili zajęcia dla klas I-III

PODSUMOWANIE „TYGODNIA TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI” W NASZEJ SZKOLE - klasy IV-VIII

W ramach tego tygodnia dla klas IV- VIII zostały zorganizowane zajęcia z pedagogiem szkolnym- p. Dorotą Partyczną a także wychowawcami klas.

PODSUMOWANIE „TYGODNIA TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI” W NASZEJ SZKOLE - poczta Pozytywnych Myśli i Pozdrowień

W ramach tego tygodnia została zorganizowana poczta „Pozytywnych Myśli i Pozdrowień”, której organizatorem był Samorząd Uczniowski oraz wolontariat „Klub Ośmiu”. Przez cały tydzień uczniowie mogli wrzucać do specjalnej skrzynki liściki z pozytywnymi myślami, dobrym słowem lub pozdrowieniami dla innych uczniów naszej szkoły, a także dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz inicjatywach podczas tego tygodnia :)

Zbiórka na Dom Dziecka w Prudniku - Dom Marzeń

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczniom i rodzicom za wsparcie zbiórki na dom dziecka w Prudniku "Dom Marzeń"

Bezpieczne ferie - spotkanie ze strażakami

Z okazji zbliżających się ferii w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży w Prudniku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrzy dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli.

Podczas zajęć nt. „Bezpiecznych ferii” uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie bawić się i wypoczywać podczas ferii zimowych. Strażacy przygotowali szereg atrakcji m. in. nauka udzielania pierwszej pomocy, w której uczniowie chętnie brali udział, przedstawienie specjalnego ubrania dla strażaków biorących udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych z pełnym wyposażeniem oraz pokaz jak należy zachować się na pękającym lodzie.

OSP KSRG Lubrza

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku

Spotkanie z rodzicami

W środę 31.01.2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami z p. dyrektor Bożeną Ostrycharczyk oraz mł. asp. Moniką Łyko z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Głównym celem spotkania było poruszenie problemu „Cyberprzemocy” i „Odpowiedzialności karnej” osób nieletnich.

To była doskonała okazja, by przypomnieć rodzicom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci, a także o granicach, jakie wyznacza prawo wobec ich dzieci. Podczas spotkania pani Monika omówiła szczegółowo odpowiedzialność karną z dużym naciskiem na przerabianie i udostępnianie zdjęć. Podkreśliła również , że cyberprzemoc jest przestępstwem

i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Następnym tematem, który omówiła jest problem samookaleczania się wśród nastolatków. Podczas spotkania tłumaczyła, że samookaleczenie jest objawem, nie zaś głównym problemem, z którym zmaga się nastolatek. Sygnalizuje ono, że młody człowiek nie radzi sobie z problemami oraz emocjami, których doświadcza i potrzebuje wsparcia. Uczulała aby rozmawiać z dzieckiem, zwracać uwagę na jego zachowanie, a także monitorować co robi w sieci i jakimi tematami się interesuje.

Mł. asp. Monika Łyko przedstawiła również zagrożenia związane z używaniem narkotyków oraz dopalaczy przez dzieci i młodzież. Na potrzebę tego spotkania wykorzystała tzw. „walizkę narkotykową”, która zawiera substancję wyglądające niemal identycznie, jak różnego rodzaju środki odurzające. Zawiera również urządzenia, które służą do zażywania narkotyków - lufki, fajki, wagi czy młynki do mielenia suszu. Dzięki temu możliwe było pokazanie dorosłym, że przedmioty służące do zażywania narkotyków często przypominają przedmioty codziennego użytku.

Kończąc spotkanie mł. asp. Monika Łyko podała informacje gdzie rodzice mogą szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

Tłusty czwartek - sprzedaż pączków przez szkolny wolontariat

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" 8 lutego urządził sprzedaż pączków i słodkości świętując Tłusty czwartek.

Dziękuję wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję, a najbardziej wolontariuszkom oraz rodzicom za przygotowanie wspaniałych słodkości - opiekun wolontariatu Dorota Partyczna 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkoła Podstawowa w Lubrzy 2024 ©