• Biuletyn Informacji Publicznej
  • tel./fax. 77 437 62 07

Rok szkolny 2021/2022

Działania zorganizowane przez Wolontariat "Klub Ośmiu" działający w naszej szkole oraz Panią Pedagog Dorotę Partyczną w roku szkolnym 2021/2022

„Bezpieczna droga do szkoły” z prudnickimi policjantami

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” co roku odwiedzają nas funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. We wtorek 14 września podczas spotkania policjanci przypomnieli najmłodszym w jaki sposób bezpiecznie korzystać z dróg. Radzili jak unikać niebezpiecznych sytuacji, na które dzieci narażone są pokonując codzienną drogę do szkoły i domu.

Policjanci zachęcali dzieci do noszenia elementów odblaskowych oraz tłumaczyli dlaczego są one tak ważne dla ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przypomnieli również jak korzystać z numeru alarmowego 112 oraz jak postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

W trakcie spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa. Pomimo młodego wieku, doskonale znały odpowiedzi na zadawane pytania. Na koniec spotkania policjanci wręczyli uczniom książeczki edukacyjne.

W tym samym dniu odbyły się również zajęcia dla klasy szóstej na temat cyberprzemocy, konfliktów oraz agresji wobec rówieśników i konsekwencji. Spotkanie było bardzo owocne, zachęciło uczniów do dyskusji a także dało wiele do myślenia.
Dziękujemy raz za wspaniałe zajęcia!

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października odbył się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień ustanowiony by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej) brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

W związku z tym dniem w naszej szkole został zorganizowany TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO. Każdy wychowawca przeprowadził w swojej klasie zajęcia nt. profilaktyki zdrowia psychicznego. Wolontariuszki ze szkolnego „Klubu Ośmiu” zrobiły tablicę, która została umieszczona na szkolnym korytarzu ze wskazówkami jak dbać o nasze zdrowie psychiczne oraz z instytucjami, które wspierają rodziny.

W ramach tego tygodnia uczniowie wzięli również udział w Światowym Dniu Mycia Rąk, którego celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Wychowawcy klas przypomnieli jak ważne jest mycie rąk, pokazali również uczniom jak prawidłowo myć ręce . Następnie uczniowie starali się postępować zgodnie z instrukcją.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw, które w naszej szkole realizowane było w ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby zwrócić uwagę uczniom o roli warzyw i owoców w naszej diecie.

W tym dniu dzieci przypomniały sobie, że warzywa i owoce muszą być nieodłącznym składnikiem codziennej diety. Na stole powinny znajdować się w różnej formie - na surowo, gotowane, w formie soków, przetworów. Korzyści z ich spożywania są ogromne, ponieważ mają mnóstwo wartości odżywczych, są źródłem witamin i składników mineralnych. Wzmacniają funkcjonowanie organizmu oraz zapobiegają wielu chorobom.

ZATEM ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW ŚWIĘTUJEMY PRZEZ CAŁY ROK :)

"Agresja? Dziękuję. Wybieram asertywność"

W październiku w naszej szkole odbyły się warsztaty psychologiczne dla klas VI, VIIa, VIIb i VIIIb nt. "Agresja? Dziękuję. Wybieram asertywność". Zajęcia warsztatowe przeprowadziła Pani Joanna Matuszak z PPP z Prudnika

Uczniowie określali zachowania pojawiające się w klasie, a następnie wspólnie z prowadzącą zostały one omówione. Ustalili przyczyny negatywnych zachowań i przedstawili, jakie są możliwe sposoby radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Zajęcia były owocne. Dziękujemy Pani Joannie Matuszak za rzeczowe przeprowadzenie zajęć.

Dopalacze powiedz STOP

Początkiem listopada odbyły się warsztaty pt. „Dopalacze powiedz Stop” dla uczniów klas VI- VIII, nauczycieli oraz rodziców.

Warsztaty poprowadził mgr Artur Tebień, który jest terapeutą uzależnień, specjalistą pomocy psychologicznej.

Podczas warsztatów przedstawiono następujące zagadnienia: określenie pojęcia „narkotyki”, „dopalacze” i ich ogólną charakterystykę, rodzaje dopalaczy, ich negatywny wpływ na organizm człowieka, objawy po zażyciu dopalaczy oraz pierwsza pomoc po zatruciu dopalaczami. Młodzież została także zapoznana z danymi liczbowymi dotyczącymi osób mających kontakt z dopalaczami w naszym kraju. Prowadzący przedstawił w jaki sposób poradzić sobie z osobą, która proponuje uczniom dopalacze ( co mówić, co robić). Przedstawił techniki samoobrony, które następnie ćwiczył z uczniami. W końcowej części zajęć uczniowie mieli okazję do zadawania pytań na interesujące ich zagadnienia oraz do zabierania głosów w dyskusji dotyczącego zdrowego stylu życia wolnego od dopalaczy. W opinii uczniów przeprowadzone zajęcia były dla nich przydatne i bardzo się podobały. Dzięki nim uzyskali niezbędną wiedzę dotyczącą zagrożeń, jakie niosą za sobą dopalacze.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Również w naszej szkole uczniowie z klas I-III obchodzili ten dzień pod hasłem „ INNY- NIE ZNACZY GORSZY!”

Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Czym jest tolerancje?” oraz „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”. Na podstawie tych filmów rozmawiali z wychowawcami, czym jest tolerancja? co to znaczy być tolerancyjnym?. W tym dniu każda osoba chętna ubrała się na kolor zielony, który kojarz się z uzdrowieniem, nadzieją i wolnością. Na koniec zajęć wszystkie klasy I-III wykonały prace plastyczne, które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Uczennice z klas starszych z Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariatu „ Klubu Ośmiu” wykonały gazetkę ścienną nawołującą do postaw tolerancji wobec drugiego człowieka.

Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości inaczej Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych.

Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. W naszej szkole to święto obchodziliśmy w poniedziałek ( 23.11.2021r). Uczniowie z całej szkoły mogli napisać do kogoś dobre słowo, pozytywną myśl lub pozdrowienia i wrzucić do specjalnej skrzynki. Uczennice z wolontariatu „Klub Ośmiu” rozdały wszystkie liściki we wtorek życząc wszystkim miłego dnia.

Podarujmy dzieciom uśmiech

Pod koniec listopada dzieci z klasy I, II i III Szkoły Podstawowej w Lubrzy wykonały piękne prace plastyczne, które zamieniły w kronikę niosącą uśmiech jako prezent dla pacjentów oddziału dziecięcego w Prudniku

Ponieważ zbliża się magiczny czas świąt, również postanowiły obdarować wszystkich małych pacjentów prezentami, które umilą im czas powrotu do zdrowia
https://www.facebook.com/181226118595516/posts/4886062428111838/

Zbiórka wody dla Prudnickiego Centrum Medycznego

Szkolny wolontariat „ Klub Ośmiu” pragnie serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom za wsparcie zbiórki wody na oddział covidowy w Prudnickim Centrum Medycznym S.A. Zebraliśmy tego całkiem sporo i wszystko powędrowało już do szpitala.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy :)

Obraz: Zbiórka wody

Zbiórka wody

Szkoła Przyjazna Wolontariatowi

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi.

Opiekunem wolontariatu jest pedagog szkolny p. Dorota Partyczna

Obraz: Szkoła przyjazna wolontariatowi

Szkoła przyjazna wolontariatowi

Zbiórka darów dla Ukrainy

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" pragnie podziękować wszystkim, którzy wspomogli zbiórkę darów dla Ukrainy.

Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane do OPS w Lubrzy, skąd będą rozdzielane w miarę potrzeb dla osób z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy.

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" z niespodziankami dla Prudnickiego Centrum Medycznego

Szkolny wolontariat „ Klub Ośmiu” , ze Szkoły Podstawowej w Lubrzy, odwiedził 29 kwietnia oddział pediatryczny w Prudnickim Centrum Medycznym.

Najmłodsi Pacjenci otrzymali kolorowe zabawki, gry i książeczki, dzięki którym chwile spędzone na oddziale będą jeszcze przyjemniejsze :)

Pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas wakacji

10 czerwca odbyły się zajęcia nt. Bezpieczeństwa podczas wakacji, pt. "Miejsca szczególnie niebezpieczne podczas kąpieli". Jak co roku poprowadził je Pan Krzysztof Kasprzyszyn - Prezes WOPR-u Powiatu Prudnickiego.

 Bardzo serdecznie dziękujemy :)

Akademia Bezpiecznego Puchatka 2022

Jak co roku nasz szkoła wzięła udział w AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA- edycja XIII. W projekcie wzięli udział nasi najmniejsi uczniowie, czyli klasa Ia oraz Ib. Koordynatorem programu była pani pedagog Dorota Partyczna.

Aby zrealizować program pierwszoklasiści musieli wziąć udział w zajęciach, które składały się z pięciu bloków tematycznych (bezpieczeństwo w domu, w szkole, na drodze, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami) oraz wypełnić Wielki Test Bezpieczeństwa online. Wszyscy uczniowie zdali test pozytywnie i otrzymali wspaniałe dyplomy, które zostały rozdane podczas zakończenia roku szkolnego, natomiast szkole został przyznany Certyfikat potwierdzający udział w XIII-tej edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka w roku szkolnym 2021/2022.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkoła Podstawowa w Lubrzy 2024 ©