• Biuletyn Informacji Publicznej
  • tel./fax. 77 437 62 07

Rok szkolny 2019/2020

Działania zorganizowane przez Wolontariat "Klub Ośmiu" działający w naszej szkole oraz Panią Pedagog Dorotę Partyczną w roku szkolnym 2019/2020

Bezpieczna droga do szkoły

Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. w naszej szkole jak co roku zostały zorganizowane takie zajęcia przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Partyczną dla klasy Ia i IV SP. Zajęcia przeprowadziła sierżant sztabowy Monika Łyko z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Omówiła podstawowe reguły poruszania się po drodze. Przypomniał dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię oraz właściwego zachowania się podczas jazdy samochodem. Ponadto uświadomiła najmłodszym z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Bardzo ważnym elementem pogadani było uświadomienie dzieciom jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy też na odzieży. W trakcie spotkania klasa I a SP otrzymała poradnik dla dzieci rozpoczynających naukę „ Pierwszaki”.

Równocześnie w naszej szkole funkcjonariusz ds. nieletnich asp. Tomasz Kukułka przeprowadził zajęcia dla klasy VII nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Przedstawił obowiązujące procedury postępowania w przypadku naruszenia norm prawnych i popełnianych czynów karalnych przez osoby nieletnie. Zwrócił szczególną uwagę na przepisy Kodeksu Karnego i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz wynikające z nich konsekwencje dla młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, kogo uznaje się za osobę nieletnią, poznali pojęcie czynu karalnego oraz demoralizacji.
Zajęcia dotyczyły także zagadnień cyberprzemocy i cyberprzestrzeni. Funkcjonariusz wskazał aspekty niewłaściwego korzystania z Internetu, zagrożenia płynące z Sieci oraz sposoby i metody ich rozpoznawania. Poruszył także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich, ze szczególnym zaakcentowaniem najczęściej popełnianych przestępstw internetowych w postaci Hejtingu, Trollingu i Stalkingu.

Nakrętki dla Michałka

Przypominany o naszej całorocznej zbiórce plastikowych nakrętek dla Michałka! Dziękujemy bardzo w imieniu rodziców Michałka za dotychczasową pomoc oraz prosimy o dalszą w bieżącym roku szkolnym :)

Plastikowe nakrętki można przynosić do świetlicy szkolnej, po uzbieraniu większej ilości zostaną one przekazane rodzicom Michałka.

Obraz: Zbiórka nakrętek

Zbiórka nakrętek

Konflikty - czy umiemy sobie z nimi radzić?

We wtorek 5 listopada w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia dla klasy IV, V i VIb przez terapeutę z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku.

Pani Edyta Suchy- Wistuba przedstawiła dzieciom definicję i etapy rozwiązywania konfliktów, następnie uczniowie na podstawie przykładowych sytuacji opisywały konflikt zgodnie z jego etapami i podawały swoje propozycje rozwiązania danego sporu. Dziękujemy Pani Edycie za wspaniałe zajęcia.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą potrafili zastosować teorię w praktyce i lepiej będą radzili sobie z rozwiązywaniem konfliktów.

Inicjatywy szkolnego wolontariatu "Klub Ośmiu"

W imieniu działającego u nas w szkole wolontariatu "Klub Ośmiu" pragniemy podziękować wszystkim za wzięcie udziału w zbiórce darów dla polskich rodzin mieszkających na Ukrainie. Jednocześnie zachęcamy do udziału w trwającej już corocznej akcji "Góra grosza"! #RazemNaŚwięta!

Obraz: Zbiórka darów

Zbiórka darów

Obraz: góra grosza

góra grosza

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej Szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF oraz wolontariatem szkolnym „Klubem Ośmiu”

Uczniowie klasy VIII wzięli udział w warsztatach związanych z przypadającą na ten rok - 30 rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazywanie wsparcia i solidarności z dziećmi , których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.


Opiekunami tegorocznej akcji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka były: p. Dorota Partyczna oraz p. Aneta Mazur

Zbiórka karmy dla zwierząt

Kolejna udana akcja naszego szkolnego wolontariatu, który tym razem włączył się do zbiórki karmy dla Opolskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt w Głubczycach

Szkolny wolontariat „Klub Ośmiu” pragnie serdecznie podziękować, wszystkim uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom, za aktywne włączenie się w naszą akcję. Udało nam się zebrać dużą ilość karmy suchej, puszek, zabawek a nawet kilka koców.

Obraz: Karma_dla_zwierzat

Karma_dla_zwierzat

Dzień bez wulgaryzmów

17 grudnia przypadł DZIEŃ BEZ PRZEKLEŃSTW, DZIEŃ BEZ WULGARYZMÓW.Z tej okazji wolontariuszki z „ Klubu Ośmiu” Milena Iżyk, Amelia Talaga i Maja Buczek wraz z opiekunem p. Dorotą Partyczną zorganizowały zajęcia dla młodszych klas.

Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa wypowiadanie się bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”. Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje.

Z tej okazji wolontariuszki z „ Klubu Ośmiu” Milena Iżyk, Amelia Talaga i Maja Buczek wraz z opiekunem p. Dorotą Partyczną zorganizowały zajęcia dla młodszych klas. Uczennice promując czytelnictwo, przeczytały dzieciom opowiadanie „ O rycerzach kłótnikach”, a następnie rozmawiały z młodszymi uczniami nt. używania brzydkich słów i sposobu w jaki można je zastąpić. Poruszyły także pojęcie asertywności, czyli mówienia swojego zdania i wyrażania uczuć w taki sposób aby nie zranić drugiej osoby.

Zbiórka na rzecz WOŚP

W piątek 10 stycznia w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka na rzecz 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Dziecięcej Medycyny Zabiegowej.

Wolontariusze ze szkolnego wolontariatu „Klub Ośmiu” Aleksandra Zielińska i Mateusz Birecki z klasy VII byli pomysłodawcami tej akcji oraz sami zbierali pieniądze na każdej przerwie do puszki. Wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i udział w zbiórce!

Spotkanie klas VII i VIII z policją

28 stycznia Szkołę Podstawową w Lubrzy odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku i przeprowadzili zajęcia dla klasy VII a, VII b i VIII nt. Bezpieczeństwa podczas ferii oraz o cyberprzemocy i zagrożeniach w Internecie.

Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami na temat bezpiecznej zabawy w trakcie zimowego wypoczynku, poinformowali o prawidłowych zasadach poruszania się po drogach oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Policjanci zaprezentowali uczniom bardzo ciekawy film przedstawiający sposób w jaki powinni się zachować gdy wpadną do zamarzniętego zbiornika wodnego oraz jakie informacje powinni podać dyspozytorowi, będąc świadkiem zdarzenia. Przypomnieli, gdzie zjeżdżać na sankach i nartach, by zabawy te kończyły się szczęśliwie. Poruszyli oni również temat cyberprzemocy, rozmawiając z uczniami o niebezpieczeństwach oraz skutkach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu. Przestrzegali także przed udostępnianiem zdjęć oraz ważnych danych dotyczących pobytu podczas ferii, które w łatwy sposób mogą wykorzystać włamywacze.

Dzień Pozytywnego Myślenia

W dniu 3.02.2020 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Pozytywnego Myślenia”. Z tej okazji wolontariuszki ze szkolnego wolontariatu „Klubu Ośmiu” zrobiły tablicę z pozytywnymi hasłami oraz zorganizowały pocztę „Pozytywnych Myśli”.

Natomiast 6 lutego wszystkie „pozytywne liściki” trafiły do właścicieli, które sprawiły wiele radości uczniom jak i nauczycielom.

Dzień Łasucha

Choć Tłusty Czwartek już dawno za nami, to wolontariusze z „ Klubu Ośmiu” wraz z opiekunem p. Dorotą Partyczną przygotowali we wtorek tj. 25.02.2020r. kiermasz wypieków w ramach szkolnego Dnia Łasucha

Zebrane pieniądze, jak co roku dzieci przeznaczą na zakup zabawek i maskotek dla Prudnickiego Oddziału Pediatrycznego.
Bardzo dziękujemy rodzicom naszych wolontariuszy o wsparcie inicjatywy i pyszne wypieki. Dziękujemy również wszystkim łasuchom, którzy jak zwykle nie zawiedli, dzięki czemu słodkości znikały w mgnieniu oka.

Akademia Bezpiecznego Puchatka

XI edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka i Wielki test Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

W naszej szkole był prowadzony już od października przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Partyczną i w miniony piątek 28 lutego zakończył się Ogólnopolskim testem bezpieczeństwa, który uczniowie samodzielnie wypełniali przez internet.

Każdy z uczniów prawidłowo wypełnił test. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.

We wtorek 10 marca w klasie I zostały rozdane dyplomy XI edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka

Gratulujemy !!!

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkoła Podstawowa w Lubrzy 2023 ©