Spotkania z policjantem

Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. w naszej szkole jak co roku zostały zorganizowane takie zajęcia przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Partyczną dla klasy Ia i IV SP. Zajęcia przeprowadziła sierżant sztabowy Monika Łyko z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Omówiła podstawowe reguły poruszania się po drodze. Przypomniał dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię oraz właściwego zachowania się podczas jazdy samochodem. Ponadto uświadomiła najmłodszym z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Bardzo ważnym elementem pogadani było uświadomienie dzieciom jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy też na odzieży. W trakcie spotkania klasa I a SP otrzymała poradnik dla dzieci rozpoczynających naukę „ Pierwszaki”.

Równocześnie w naszej szkole funkcjonariusz ds. nieletnich asp. Tomasz Kukułka przeprowadził zajęcia dla klasy VII nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Przedstawił obowiązujące procedury postępowania w przypadku naruszenia norm prawnych i popełnianych czynów karalnych przez osoby nieletnie. Zwrócił szczególną uwagę na przepisy Kodeksu Karnego i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz wynikające z nich konsekwencje dla młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, kogo uznaje się za osobę nieletnią, poznali pojęcie czynu karalnego oraz demoralizacji.
Zajęcia dotyczyły także zagadnień cyberprzemocy i cyberprzestrzeni. Funkcjonariusz wskazał aspekty niewłaściwego korzystania z Internetu, zagrożenia płynące z Sieci oraz sposoby i metody ich rozpoznawania. Poruszył także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich, ze szczególnym zaakcentowaniem najczęściej popełnianych przestępstw internetowych w postaci Hejtingu, Trollingu i Stalkingu.
Bardzo dziękujemy za zajęcia :)

Publikacja artykułu: środa, 2 października 2019r.. Liczba wyświetleń: 38.